„Mamííí, já bych chtěla taky takovou oslavu, co měla Ela. Chci si pozvat kamarádky a chci mít všude balonky a ozdoby,“ říká mi Majda, když ji jednoho dne vyzvedávám ze školy. Znáte to taky? Jakmile má nějaké dítě ve školce oslavu narozenin, šíří se mezi dětmi touha mít svou vlastní tématickou párty jako lavina. Ne každý z nás je fanoušek takových oslav a ne každý z nás je úplně tvořivý typ. Pokud ale do toho půjdete a řeknete dítěti, že nějakou párty přeci jen vymyslíte, pak nabízím pár levných tipů, jak ušetřit a přesto mít krásně vyzdobeno.
Neznám snad žádnou dětskou oslavu, kde by nebyl zavěšený alespoň jeden trs balonků. Balonky prostě k dětské oslavě patří a děti je milují (narozdíl od nás, dospělých, že:-). Sehnat se dají dnes úplně všude. Jenže není balonek jako balonek. Některé jsou předražené, některé jsou tak průhledné, že při nafukování už praskají (to já opravdu ze srdce nenávidím) a některé pro změnu nafouknout skoro nejdou. Jaké jsou mé tipy?
Osobně mám vyzkoušené balonky z obchodu Action. Je to nejlevnější obchod, který na tyto párty doplňky znám, a že jsem jich prošla! Kupuji tam nádherné metalické sady po 15 kusech za cca 38 Kč. Balonky jsou pevné, krásně drží tvar a vydrží být stále pěkně nafouklé i několik týdnů po oslavě. Je pravda, že sortiment barev a výběr je trochu omezený, ale vždycky se to dá nějak nakombinovat. Seženete tam i průhledné latexové balonky s konfety (ty děti úplně zbožňují a my dospělí máme velkou radost, když v obýváku prasknou), ale také různé fóliové zvířátkové balonky či tématické sady (princezny, dinosauři, víly, pohádky apod.). Sortiment se lehce mění, ale já tam chodím na jistotu a vždy seženu, co hledám.
V obdobném obchodě, Tedi, máte mnohem větší výběr, ale až za trojnásobnou cenu, co zaplatíte v Actionu. A to za zcela stejné sady, balení, výrobky od stejného výrobce. Stále je ale v ČR tento obchod dostupnější (stejně jako třeba Kik, Pepco apod.), a v porovnání s Albi nebo Balonkomatem a podobnými českými obchody zaměřenými na párty věci, vás to vyjde o dost levněji. Co se týče českých párty e-shopů, nenakupuji tam vůbec. Ceny mi přišly vždy celkem vysoké, navíc přeprodávají většinou jen to, co si sami můžete objednat na čínských shopech, ovšem bez marže.
Když mám čas a prostor plánovat dopředu, pak objednávám celé balonkové sady na čínských shopech Temu nebo Shein (většina balonků v jakémkoli obchodě pochází z Číny a podobných dovozců), ale to je občas trochu vabank. Barva na fotkách zkresluje, takže je vždy překvapení, co dorazí. Když se to povede, je to paráda! Co se týče kvality, pak nemám výhrady, jsou pevné a drží tvar. Celé sady (cca 140 ks, včetně lepítek, spojovací pásky a foliových tématických balonků) tam pořídíte kolem 200 – 250 Kč. A uděláte s tím opravdu velkou parádu! Stejně tak tam za pár korun pořídíte krásné foliové tématické balonky. Obří motýl (cca 100 cm šíře) na obrázku níže třeba vyšel na 19 Kč.
Balónky jsou jednorázová (s tím mám vždy trochu problém, ekologické to rozhodně není) a většinou jednodenní záležitost (když si jimi nevyzdobíte třeba pokoj nebo zahradu, dokud se samy nevyfouknou). Řekněte ale dětem, ať na balonky na dětské párty zapomenou. Za pár let vyrostou a balonky je už zajímat nebudou, proto jim jednou ročně tuhle dětskou radost dopřeji.
Nenafukuji je pusou, a tak se čínské e-shopy nebojím vyžít. Pokud můžete, pořiďte si obyčejnou ruční pumpičku (seženete třeba v Tedi nebo v lepším papírnictví či na e-shopech) nebo v lepší případě elektrickou nafukovačku. Pokud máte více dětí a plánujete jednou ročně nějakou tu oslavu dělat, vyplatí se to! V Action ji pořídíte za cca 350 Kč a zůstane vám řadu let. Šetříte plíce a hlavu, a navíc, pachuť z nafukování balónků drží v puse dlouho. A nic moc zdravého to není!
Oblíbené na dětských oslavách jsou také nejrůznější foliové balonky v různých tvarech nafouklé heliem. Osobně moc tuto variantu nevolíme, protože syn slaví narozeniny v létě, venku, a stačí chvilka nepozornosti a balonek je tatam! Dcera slaví v zimě, ale ta zase touží si balonky na konci párty s dětmi rozebrat a hrát si s nimi, což s balonky nalepenými na stropě úplně nejde.
Když už helium zvolíme, pak ho kupujeme. Nenecháváme si balonky nafouknout v párty obchodech. Za jeden takový heliem nafouklý balonek zaplatíte cca 120 Kč, což mi přijde zbytečně moc. Na českých e-shopech se dá bomba helia pořídit od cca 600 – 700 Kč. V Action vychází celá bomba kolem 650 Kč a je ve stálé nabídce. Nakouknete jím cca 30 balonků o průměru 23 cm. Nám taková bomba vydrží na 2-3 oslavy (tedy až 2 roky) a nafouknout se z ní na každou oslavu dá třeba 5 – 7 kusů foliových balonků různých tvarů a velikostí. Myslím, že se to prostě vyplatí.
Ne každý balonek je pro nafukování heliem vhodný, většinou tuto informaci najdete na balení uvedenou. Pozor, ať nenafukujete balonky příliš, pak mají tendenci bouchat a radost se změní ve smutek, že oblíbená Elsa nebo dinousaurus odešli navždy do balonkového nebe.
Ať už zvolíte jakoukoli variantu, podle přání vašich dětí, myslím, že se dá krásná balonková výzdoba zvládnout za pár korun. Příště vám napíšu pár tipů na to, jak balonky vázat a dělat z nich krásné souvislé girlandy, které i ve velkých prostorech dokáží oslnit.
Vaše Lucka